Polsko-chińska współpraca w dziedzinie rolnictwa

27 sierpnia 2019 r. odbyło się VIII posiedzenie Polsko-Chińskiej Grupy Roboczej ds. Współpracy w Dziedzinie Rolnictwa pod przewodnictwem podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego, podsekretarza stanu w MRiRW oraz wiceministra rolnictwa i obszarów wiejskich Chińskiej Republiki Ludowej Han Juna.

W rozmowach wzięli udział eksperci z obu resortów oraz przedstawiciele kierownictwa Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz polskich inspekcji: weterynaryjnej i fitosanitarnej.

W trakcie spotkania omawiano najważniejsze tematy z zakresu polsko-chińskiej współpracy w dziedzinie rolnictwa. W szczególności dotyczące kwestii dostępu polskich produktów rolno-spożywczych do rynku chińskiego.

Prowadzący spotkanie podsekretarz stanu Rafał Romanowski wyraził nadzieję na szybkie zakończenie trwających prac nad rozszerzeniem listy polskich zakładów mięsa drobiowego dopuszczonych do rynku chińskiego, a także rozszerzeniem eksportowanego asortymentu o jadalne produkty uboczne z mięsa drobiowego.

Wiceminister podkreślił także zainteresowanie Polski przyspieszeniem prac nad procedurą zatwierdzającą do rynku chińskiego mięso wołowe, produkty mleczne z przeznaczeniem na pasze, świeże owoce borówki wysokiej, a także mąkę pszenną, żytnią i orkiszową.

Strona chińska zadeklarowała wsparcie przy dalszym procedowaniu i przyspieszeniu procedur w zakresie dostępu do rynku dla kolejnych produktów rolno-spożywczych z Polski.  

− Poruszaliśmy aspekt dotyczący uznania prze stronę chińska regionalizacji w zakresie ASF i możliwości eksportu polskiej wieprzowiny na rynek chiński. Są to kwestie pilne do sfinalizowania i otrzymaliśmy zapewnienie strony chińskiej dotyczące ich przyspieszenia. Mówiliśmy też o eksporcie drobiu i możliwości rozszerzenia liczby zakładów posiadających uprawnienie do takiego eksportu. Dyskutowaliśmy nt. dużych różnić w eksporcie i imporcie chcemy te różnicę niwelować i poszukiwać rozwiązań które pozwolą na skuteczną współpracę handlową – powiedział po spotkaniu podsekretarz stanu Rafał Romanowski.

Obie delegacje wyraziły gotowość do rozwijania współpracy handlowej oraz podejmowania działań promujących produkty rolno-spożywcze podczas najważniejszych imprez targowo-wystawienniczych w Polsce i w Chinach.

Dyskusja dotyczyła także polsko-chińskiej współpracy naukowej w dziedzinie rolnictwa oraz możliwości jej intensyfikacji. Strona chińska zachęciła do zwiększenia współpracy eksperckiej oraz dzielenia się doświadczeniami.

− Polskie produkty żywnościowe są wysokiej jakości. Ich cena jest także przystępna i cieszą się dużą popularnością na rynku chińskim. Chiny są zainteresowane zwiększaniem importu produktów rolni spożywczych z Polski. Dziś mówiliśmy o posunięciu na przód rozmów dotyczących przywrócenia importu do Chin wieprzowiny i wołowiny. Rozmawialiśmy nt. kontroli ryzyka w zakresie choroby wściekłych krów i afrykańskiego pomoru świń − powiedział chiński wiceminister.

− Chcemy bardzo aktywnie doprowadzić do przyspieszenia rozmów,  dążąc do podpisania protokołu dzięki któremu będzie umożliwiony eksport z Polski mąki i borówki. Zostały już ustalone terminy  i poszczególne etapy prac w tym zakresie – dodał minister Han Jun.

Chiński wiceminister przekazał na ręce wiceministra Romanowskiego zaproszenie dla przedstawiciela kierownictwa MRiRW do udziału w V. spotkaniu Ministrów Rolnictwa Chin i krajów Europy Środkowo-Wschodniej (format 17+1), które odbędzie się w Chinach w 2020 r.

Przy okazji dzisiejszej wizyty odbył także kurtuazyjne spotkanie wiceministra Han Juna z minisrem Janem Krzysztofem Ardanowskim. Polski minister rolnictwa podkreślił wysoką intensywność kontaktów między obydwoma resortami. Wyraził także oczekiwanie na podejmowanie działań ukierunkowanych na zmniejszenie deficytu w dwustronnych obrotach handlowych artykułami rolno-spożywczymi.

− Otwieranie rynku chińskiego, rynku największego na świecie, rynku państwa, w którym bardzo szybko przyrasta liczba klasy średniej na naszą żywność, jest dla Polski bardzo ważne. Chińczycy doceniają polską żywność, uważają ją za jedną z najlepszych na świecie. Doceniają, że jest ona produkowana w sposób zrównoważony, w bogatym środowisku przyrodniczym, że jest ona bardziej naturalna – mówił szef polskiego resortu rolnictwa.

Minister podkreślił, że w Chinach obowiązują bardzo skomplikowane procedury dotyczące  dostępu do rynku. Na przykład uzgodnienia świadectw weterynaryjnych czy fitosanitarnych, kontroli zakładów zatwierdzanych do eksportu są bardzo zawiłe i długotrwałe.

− Zwróciłem uwagę wiceministrowi rolnictwa Chin, że aby skorzystać z naszej bogatej oferty władze chińskie muszą zmodyfikować swoje procedury. W gąszczu przepisów chińskich trudno się obecnie rozeznać. Oczekiwanie na odpowiedzi na pisma i wyniki kontroli może trwać kilka miesięcy, ale nie kilka lat, jak to ma miejsce w tej chwili. Zmienia się sytuacja międzynarodowa. Obecnie Chiny zaczynają poszukiwać dostawców żywności , więc może nadchodzi dobry czas dla eksportu dużo większej ilości żywności do państwa środka – mówił po rozmowach z chińskich wiceministrem rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Chiny pozostają krajem priorytetowym w promocji polskiego sektora rolno-spożywczego, z uwagi na bardzo duże zainteresowanie polskich przedsiębiorców chińskim rynkiem. Polska odnotowuje wysokie, ujemne saldo handlowe w obrocie artykułami rolno-spożywczymi z Chinami, które w 2018 r. wyniosło -256,1 mln EUR. W 2018 r. wartość eksportu do Chin wzrosła o 26% (w porównaniu z 2017 r.), do kwoty 127,9 mln EUR. Głównymi towarami rolno-spożywczymi eksportowanymi z Polski do Chin w 2018 r. były: produkty mleczarskie, skóry i inne części ptaków z ich piórami lub puchem i przetwory spożywcze z mąki.

Najnowsze wydarzenia

Dożynki Gminy Ciechanów

dodano dnia 31.08.2019

Gmina wiejska Ciechanów dziękowała za plony.

Pożegnanie Wakacji w Przasnyszu

dodano dnia 31.08.2019

31 sierpnia w Przasnyszu odbył się Piknik Matematyczny oraz występy i koncerty na pożegnanie wakacji

Rozpoczęcie roku szkolnego w Szulmierzu

dodano dnia 02.09.2019

Dziś z wielkim sentymentem wróciłem do swojej szkoły. Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Szulmierzu, do której wraz z przedszkolem chodziłem 10 lat. Oczywiście zajrzałem też do swojej sali lekcyjnej nr 8.Jak się okazuje liczba 8, to moja szczęśliwa cyfra

7 Urodziny Radia7 - Żuromin

dodano dnia 26.08.2019

Dużo atrakcji, dużo uśmiechów, dużo dobrej zabawy w Żurominie

Dożynki Gminno - Parafialne w Dzierzgowie

dodano dnia 26.08.2019

Tym razem powiat mławski, gmina Dzierzgowo. Dziękowaliśmy za tegoroczne plony, za chleb, którego oby nie zabrakło na naszych stołach, za trud i znój Rolnikom z gminy Dzierzgowo.

Q&A 1

dodano dnia 24.08.2019

Minęło 75 lat od wybuchu zrywu warszawskiego #PowstanieWarszawskie. Za kilka dni minie dokładnie 80 lat od wybuchu II wojny światowej...