MAZOWIECKIE RODZINY W CENTRUM UWAGI

Rodzina to najważniejsza jednostka społeczeństwa. To właśnie najbliżsi – dzieci, rodzice, dziadkowie w sposób bezpośredni dbają o siebie nawzajem. Wsparcie dla rodzin to najlepsza forma rozwoju społeczeństwa. Nikt nie zadba o polskie dzieci lepiej niż ich najbliżsi i nikt nie zdoła efektywniej zaopiekować się seniorami niż ich bliscy. Prawo i Sprawiedliwość rozumie, że najważniejszym zadaniem jest wsparcie przez władze samorządowe roli jaką realizują polskie rodziny.

CO RZĄD ZROBIŁ DLA MAZOWIECKICH RODZIN

RODZINY - Dzięki programowi 500+ poprawiła się jakość życia polskich rodzin, które te pieniądze przeznaczają przede wszystkim na edukację, rozwój i wypoczynek dzieci. Program w województwie mazowieckim objął blisko 538 tysiące dzieci, w ponad 268,7 tysiącach rodzin. To łącznie 6,16 mld złotych przeznaczonych dla samego województwa mazowieckiego.

DZIECI - W ramach programu Wyprawka 300+ przeznaczymy 1,4 mld złotych na jednorazową pomoc na zakup podręczników i wyprawki, która istotnie odciąży polskich rodziców. Kolejne 15 milionów złotych wyniosło dofinansowanie projektu w ramach programu Maluch+. Dzięki wsparciu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powiększyły się żłobki w Mazowieckiem, a także powstało 14 nowe placówki w gminach, które dotychczas nie posiadały tego typu jednostek. Nowe miejsca dla dzieci to także nowe miejsca pracy dla opiekunów.

SENIORZY - Dokonaliśmy zmian w programie Senior+. W ramach którego w województwie mazowieckim powstanie 35 nowych placówek z 924 miejscami dla seniorów, dofinansowanie otrzyma 23 istniejących już miejsc, zapewniających miejsca dla 497 osób. Placówki te dają osobom starszym możliwość aktywnego spędzenia czasu w ciągu dnia oferując opiekę i rozrywkę. Ponadto w 2017 roku ruszył program Opieka 75+, w ramach którego 13,5 tys. seniorów z gmin do 20 tys. mieszkańców otrzyma dostęp do usług opiekuńczych i specjalistycznych. Budżet pierwszej edycji programu wynosi 57,4 mln zł.

JAK SYTUACJA WYGLĄDA DZISIAJ

Młodzi dorośli to grupa bardzo zróżnicowana, od studentów poprzez robiących karierę młodych rodziców aż po wiecznych singli. Zatem konieczne jest uruchomienie dobrych mechanizmów wsparcia dla tworzenia dostępnego i dobrego środowiska mieszkaniowego. Tego dziś bardzo w miastach  brakuje. Efektem niskiego standardu mieszkaniowego nie jest bezdomność, ale ogromne przegęszczenie. Należy wskazać na rozwiązania, które zastosowano w innych miastach Europy. Większość lokali komunalnych w centrum miasta powinna stać się mieszkaniami dostępnymi również dla młodych i zamożniejszych mieszkańców. Takie rozwiązanie pozwala na kontrolę rozwoju urbanizacyjnego miasta, może ono być planowane kompaktowo, tzn.  obok nowego osiedla budowana jest szkoła i park. Zmniejsza to odległość i eliminuje transport indywidualny. Obsługa młodych rodzin musi opierać się na rozbudowie lub budowie nowych miejsc opieki dla maluchów. Konieczne jest dofinansowanie i rozbudowa już istniejących przedszkoli lub żłobków.

Rząd PiS wspiera inicjatywy polegające na tworzeniu i funkcjonowaniu miejsc całodniowej opieki dla najmłodszych mieszkańców w regionie.

CO PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚCI ZROBI DLA MAZOWIECKICH RODZIN